Piękno Kaukazu. Poznajmy Kazbek!

mountains-948703_960_720

Kazbek jest jednym z najwyższych szczytów Kaukazu. Znajduje się na terenach granicznych Gruzji oraz Rosji, a dokładniej na terenach Republiki Północnej Osetii- Alanii. Jest to wschodnia strona centralnej części Kaukazu, która należy do Pasma Bocznego Wielkiego Kaukazu, podobnie jak popularny szczyt Elbrus oraz Tebulosmta. Góra wznosi się na 5033,8 metrów nad poziom morza. Kazbek zbudowany jest z law trachitowych i jest drzemiącym wulkanem, którego ostatnie erupcje miały miejsce około sześć tysięcy lat temu. Charakterystyczne dla szczytu wyziewy gorących gazów na północnych stokach są pozostałościami po działalności wulkanicznej. Z wierzchołka wzniesienia, po stokach, spływają liczne lodowce o powierzchni stu trzydziestu pięciu kilometrów kwadratowych. Od strony Gruzińskiej znajduje się lodowiec Gergeti, przez który prowadzi droga na szczyt. W okolicach Kazbeku znajduje się Gruzińska Droga Wojenna łącząca Tibilisi w Gruzji z Osetią Północną. Biegnąca przez 208 kilometrów droga łączy regiony południowego i północnego Kaukazu. Najwyższym punktem drogi jest Przełęcz Krzyżowa, znajdująca się na 2379 metrze nad poziomem morza. U podnóża góry znajduje się również miasto Stepancminda do niedawna Kazbegi, z którego początek biorą wyprawy na szczyt.
Wierzchołek został zdobyty w roku 1868 przez grupę pod wodzą Douglasa Freshfielda. Sezon wspinaczkowy zaczyna się w maju lub czerwcu i trwa aż do pierwszej połowy października.
Kazbek cechuje się silnym nachyleniem stoków, co czyni ją znacznie trudniejszą od popularnego szczytu Elbrus. Jest to na pewno miejsce urokliwe i piękne, ale również wymagające, trudne i niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>