Aconcagua: wyprawa na najwyższy szczyt Ameryki Południowej

aconcagua wyprawa

Po Kaukazie i Kazbeku nadszedł czas na to, żeby na celownik wziąć bardzo ciekawy szczyt położony w Ameryce Południowej, w Andach. Chodzi o potężną górę (najwyższą nie tylko w Ameryce Południowej czy na półkuli południowej, ale też po prostu jedyną tak wysoką poza słynnymi Himalajami), dumę Argentyny czyli Aconcagua. Wyprawa na ten szczyt to z jednej strony zaskakująco łatwe wyzwanie, z drugiej wysokość niemalże 7 tysięcy nad poziomem morza robi swoje, więc organizm musi być odpowiednio przygotowany.

Spekuluje się, że szczyt został zdobyty już przez ludność autochtoniczną, jednakże udokumentowane wejście to rok 1897. Co ciekawe parędziesiąt lat później mocne ślady swojej obecności zostawili Polacy, którzy wytyczyli nowy szlak nazwany później „lodowcem Polaków, zapisując się na zawsze w historii Aconcagua. Wyprawa na tenże szczyt współcześnie jest traktowana jako rozgrzewka przed atakowaniem Mount Everest. Dzieje się tak, ponieważ mimo imponujących gabarytów argentyński kolos jest stosunkowo łatwy, podejście jest dość proste. Tą informację chyba wziął sobie do serca maratończyk Carlos Sa, który dostał się na szczyt w rekordowym tempie. Całe wejście zajęło mu… mniej niż dzień! Godziną zero była 5:20, koniec podejścia osiągnął o 17:00, a zejście zakończył o 20: 32. Ponad 80 kilometrów pokonał w mniej niż 16 godzin, co jest czynem dość imponującym, ale nie powinno nam zamazywać obrazu wycieczki. Aconcagua jak na górę umieszczoną w panteonie Korony Ziemi jest może zaskakująco łatwa, wciąż jednak wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>