Odżywianie podczas trekkingu

jebel toubkal

Organizacja trekkingu jest procesem bardzo złożonym. Im dalej wyjeżdżamy w góry tym bardziej myślimy o sprawach sprzętu, dojazdu i noclegów. Bardzo często pomijanym tematem jest odżywianie w górach, które jest bardzo istotną kwestią.

Trekking jest bardzo przyjemnym spędzaniem czasu w pięknym otoczeniu dzikiej przyrody. Jest to również spory wysiłek dlatego warto dbać o ładowanie naszych akumulatorów. Nie mamy problemu gdy na wyjazd jedziemy z agencją. Wtedy żywienie jest zaplanowane w poszczególnych schroniskach przebywanej trasy, które występują na tyle często, że głód nie powinien wam doskwierać. Najczęściej organizacja wygląda na dwa sposoby, albo jemy i śpimy we własnym zakresie, albo śpimy i jemy według wcześniej ustalonego menu. Inaczej sprawa ma się gdy organizujemy trekking samodzielnie, wtedy to od nas zależy jakie zapasy weźmiemy. Jak wiadomo kryzys może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie, więc warto przygotować się na każdą ewentualność nawet tą braku pożywienia. Ostatnio biorąc udział w wyprawie na Jebel Toubkal przekonałem się, że najlepszym rozwiązaniem jest droga z przewodnikiem, w której jedzenie i spanie organizujemy sobie sami. Dzięki temu jemy co chcemy i kiedy chcemy, a jednocześnie uczy nas to przygotowania na każde warunki.

Jeśli żywimy się we własnym zakresie warto by w naszym plecaku znalazły się około 2 kg różnego rodzaju batonów, czekoladek i słodyczy, które pomagają naładować nas energetycznie. Takie rzeczy są zbawienne jak woda. Woda też jest istotnym problemem. Bardzo często nie jesteśmy w stanie wziąć ze sobą całej wody. W miejscach trekkingu jest ona zazwyczaj stosunkowo droga, a im dalej idziemy tym jest coraz droższa. Jedną z lepszych metod jest zabranie ze sobą z Polski tabletek oczyszczających wodę lub specjalnego preparatu na bazie chloru. Trzy krople tego specyfiku na litr wody z półgodzinnym okresem odkażania dają możliwość, że każde napotkane źródełko na drodze staje się dla nas wodopojem. Po za słodyczami i wodą warto zadbać o suchy pokarm, który możemy spożywać na ciepło. Są to wszelkiego rodzaju zupki chińkie, kubełki z puree i makaronami. Są one lekkie, a jednocześnie dodadzą nam niezłego kopa energetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>