Kazbek – gruziński pięciotysięcznik

wyprawa na kazbek

Tradycyjne wakacje spędzane w nadmorskim hotelu przestają być wystarczająco interesujące. Przekonaliśmy się, że miejsca przyciągające największą ilość turystów są w gruncie rzeczy takie same. Odwiedzając jeden zagraniczny ośrodek wczasowy możemy czuć się tak, jakbyśmy znali każdy. Aby urozmaicić nasz urlop staramy się wyjechać w rejony, które jeszcze nie w pełni zostały zdobyte przez przemysł turystyczny. Jednym z nich jest z pewnością Gruzja. Okazuje się, że Polacy stanowią około dziewięćdziesięciu procent wszystkich turystów odwiedzających ten wschodnioeuropejski kraj. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, skąd wzięło się tak duże zainteresowanie wyjazdami do Gruzji wśród naszych rodaków. Możemy być jednak pewni, że uruchomienie tanich połączeń lotniczych między naszymi krajami, miało spory wpływ na wygląd statystyk. Jeśli jednak sam wyjazd na Kaukaz nie wydaje nam się wystarczająco ekscytujący, możemy zdecydować się na jego bardziej ekstremalną odmianę, którą będzie wyprawa na Kazbek.

Kazbek jest pięciotysięcznikiem położonym we wschodniej części centralnego Kaukazu. Nie jest to zwykła góra, ale prawdziwy wulkan. Na szczęście nie musimy się obawiać jego wybuchu. Ostatnia erupcja miała miejsce około sześciu tysięcy lat temu. Co ciekawe, wciąż są widocznie pozostałości działalności wulkanu. Chodzi tu przede wszystkim o wyziewy gorącego gazu na północnych stokach góry. Jeśli jesteśmy osobami doświadczonymi w zdobywaniu górskich szczytów i wyprawa na Kazbek wydaje nam się dobrym pomysłem, to pamiętajmy, by udać się do Gruzji we właściwym okresie. Zdobywanie góry, jest dopuszczalne jedynie podczas trwania sezonu wspinaczkowego. Trwa on od maja do połowy października.

Decydując się na zdobycie Kazbeku pamiętajmy jednak, że turystyka górska jest aktywnością niezwykle ryzykowną. Bezpieczeństwo powinno być zawsze naszym priorytetem zwłaszcza, że wyprawa na Kazbek jest wyjątkowo niebezpieczna. Ze względu na znaczne nachylenie stoków, zdobywanie szczytu tej góry, jest uważane za o wiele bardziej skomplikowane niż chociażby wyprawa na pobliski, o wiele bardziej popularny Elbrus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>