Kuchnia Peru – z czego słynie?

wyprawa do peru

Peru staje się coraz popularniejszym celem wycieczek. Ten niezwykle różnorodny kraj oferuje wiele atrakcji: od trekkingu w ośnieżonych górskich szczytach Andów po surfowanie na desce po piaskach pustyni. Nie wspominając już o przedzieraniu się z maczetą przez amazońską dżunglę! Sam fakt, że Peru znajduje się aż w 28 różnych strefach klimatycznych daje niejakie wyobrażenie o tym, jak różnorodny to kraj. Wyprawa do Peru to nie tylko wspinanie się po górach i wędrówka śladami Inków, to także kosztowanie lokalnych specjałów. W dzisiejszym wpisie postaram się opowiedzieć trochę o peruwiańskiej kuchni.

wyprawa do peru ziemniakiNa wstępie warto zaznaczyć, że kuchnia Peru jest tak różnorodna jak różnorodny jest sam kraj. Wszystko zależy naturalnie od regionu, w którym jesteśmy. Im bliżej morza, tym więcej dań rybnych. W górach z kolei dominują dania mięsne. Jeśli jednak chcielibyśmy wyróżnić trzy dominujące składniki w kuchni peruwiańskiej, byłyby to ziemniaki, chili i kukurydza. Szacuje się, że w samych Andach jest blisko 2500 odmian ziemniaków oraz dodatkowo 150 odmian słodkich. Wykorzystuje się także inne rośliny bulwiaste takie jak oca, olluco, camote lub arracha. Bardzo popularne są w Peru również papryczki chili, których naliczono tu 650 gatunków. Z kolei kukurydza jest tak popularna, że może być podawana zarówno jako śniadanie, obiad, kolacja lub przystawka.

wyprawa do peruPrawdziwym przysmakiem, zwłaszcza w okolicach miasta Cuzco, jest pieczona świnka morska zwana cuy. Niektórzy twierdzą, że wyprawa do Peru bez skosztowania tego lokalnego specjału się nie liczy. Oprócz Peru pieczonej świnki morskiej można spróbować także w innych krajach Ameryki Południowej jak Boliwia, Kolumbia i Elwador – to prawdziwy rarytas w tych rejonach świata. Wracając do kuchni peruwiańskiej, w rejonach górskich często można spotkać się z sopa a la criolla. Jest to gęsta, sycąca zupa z wołowiną, warzywami, mlekiem, jajkiem i makaronem. Równie popularna jest palta a la jardinera, czyli awokado nadziewane warzywami z majonezem. W rejonach nadmorskich dużą popularnością cieszy się zupa krewetkowa zwana ceviche de camarones oraz ceviche de corvina – marynowana ryba z chili, cebulą i cytryną podawana ze słodkimi gotowanymi ziemniakami. Będąc na wybrzeżu warto spróbować także lomo saltado – steku smażonego z cebulą, ziemniakami, pomidorami i podawanego z ryżem.

Peru to niezwykły kraj, który zachwyca nie tylko pięknymi wspaniałymi górami i zabytkami, ale także ma wiele do zaoferowania pod względem kulinarnym. Wyprawa do Peru to wspaniała okazja do tego, żeby spróbować lokalnych przysmaków. W końcu podróże to nie tylko oglądanie pięknych widoków, ale także – a może przede wszystkim – próbowanie nowych rzeczy i poznawanie miejscowych tradycji, także kulinarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>