Titicaca, najwyżej położone jezioro żeglowne na Ziemi

wyprawa do peru titicaca

Pisząc o atrakcjach Peru nie sposób nie wspomnieć o jeziorze Titicaca. Jest to miejsce, które w swoim programie zawiera praktycznie każda zorganizowana wyprawa do Peru. Najchętniej odwiedzana przez turystów jest słynąca z zabytków z czasów inkaskich Wyspa Słońca oraz nieco mniejsza Wyspa Księżyca. Nazwa jeziora pochodzi z indiańskiego języka keczua i w wolnym tłumaczeniu oznacza pumę polującą na królika, nawiązując tym samym do kształtu akwenu.

Co warto wiedzieć o jeziorze Titicaca?

Titicaca jest trzecim pod względem wielkości jeziorem Ameryki Południowej. Położone jest na terenie dwóch państw, Peru i Boliwii, w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy zachodnimi i wschodnimi pasmami Andów. Co ciekawe, Titicaca jest największym jeziorem wysokogórskim i zarazem najwyżej położonym jeziorem żeglownym na Ziemi.

wyprawa do peru titicaca

Znajduje się ono na wysokości 3812 m n.p.m., a jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 m. Warto przy tym wspomnieć, że poziom wód jeziora zmienia się w zależności od pory roku nawet o pięć metrów. Ślady dawnej linii brzegowej są dowodem na to, że jezioro było w przeszłości dużo większe. Prawdopodobnie jest ono pozostałością po dawnym, śródlądowym morzu zwanym Lago Ballivian. Do znacznego opadnięcia poziomu wód doprowadziły dwa główne czynniki: intensywne parowanie oraz niekorzystne procesy geologiczne.

Atrakcje turystyczne

Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp i ponad 65 niewielkich, trzcinowych wysepek pływających, które zamieszkiwane są przez Indian Uro.

wyprawa do peru uros

Ważną atrakcją turystyczną, którą trzeba zobaczyć będąc na wyprawie do Peru jest wspomniana wcześniej Wyspa Słońca. Według prastarych legend jest to miejsce, w którym przyszedł na świat biały bóg zwany Wirakocza oraz pierwsi Inkowie – Manco Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocilo, a także Inti, czyli samo Słońce. Nieco mniejsza Wyspa Księżyca jest również chętnie odwiedzana przez turystów.

wyprawa do peru wyspa

Po stronie boliwijskiej, w miejscowości Copacabana znajduje się kościół, który słynie z pielgrzymek do niewielkiej drewnianej figury Matki Boskiej Opiekunki Jeziora. Podczas mszy posążek ustawiany jest przodem do wiernych, a po zakończonym nabożeństwa zwraca się go w kierunku jeziora Titicaca tak, aby Matka Boska mogła obserwować wszystko, co się na nim dzieje.

Problemy ekologiczne jeziora

Głównym problemem jeziora Titicaca jest zanieczyszczenie wód ściekami komunalnymi pochodzącymi z położonych na terenie Peru miast Juliaca i Puno oraz z boliwijskiej Copacabany. Miasta te nie posiadają oczyszczalni ścieków i wszystkie nieczystości wpływają bezpośrednio do jeziora. Skutki najbardziej widoczne są w okolicy miasta Puno, gdzie wody zatoki pokryte są grubą warstwą zielonej rzęsy. Sytuacji nie polepszają nawozy sztuczne, które spływają z okolicznych pól.

wyprawa do peru titicaca

Dodatkowym problemem jest znaczne zubożenie mikrofauny i flory, które jest skutkiem wprowadzenia w przeszłości pstrąga kanadyjskiego. W ten sposób zakłócono równowagę ekosystemu i doprowadzono do wyginięcia prawie połowy gatunków i tak nielicznych ryb. Nie najlepsze stosunki polityczne między Peru i Boliwią utrudniają przeprowadzenie efektywnej akcji ochrony wód jeziora.

wyprawa do peru titcaca

Wyprawa do Peru jest doskonałą okazją do tego, żeby zobaczyć na własne oczy najwyżej położone jezioro na świecie i przekonać się, jak wygląda życie miejscowej ludności. Przez niektórych turystów miejsce to uznawane jest za coraz bardziej komercyjne, inni uważają, że to wciąż jedna z największych atrakcji Peru. Jakkolwiek głosy są sprzeczne, moim zdaniem warto odwiedzić to miejsce i wyrobić sobie własną opinię na jego temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>